Kiedy i dlaczego rezerwowa kasa fiskalna jest opłacalna?

Wdrożenie kasy fiskalnej w firmie wiąże się oczywiście z koniecznością poniesienia pewnych kosztów – mniejszych bądź większych, w zależności od wybranego modelu. Dlaczego w takim razie przedsiębiorca powinien rozważyć wdrożenie dodatkowego urządzenia, za które też będzie musiał przecież zapłacić? I w jakim momencie najlepiej podjąć decyzję o zainstalowaniu rezerwowej kasy fiskalnej?

Pierwsze urządzenia – podstawowe i rezerwowe

Na początku odpowiedzmy na pytanie, które jest związane z momentem wdrożenia rezerwowego urządzenia rejestrującego. Z punktu widzenia przedsiębiorcy będzie to bowiem kluczowa kwestia. Okazuje się, że na takie rozwiązanie warto się zdecydować już w chwili instalowania pierwszej kasy fiskalnej. Tylko wtedy podatnik może skorzystać z refundacji części wydatku na taką technologię sprzedaży. I co najważniejsze, ulga obejmie wszystkie pierwsze urządzenia – zarówno te podstawowe, jak i rezerwowe. W przypadku każdej kasy da się wtedy odzyskać do 90% jej wartości, ale nie więcej niż 700 zł. To jednak i tak spore odliczenie, które pozwala na znacznie obniżenie kosztów wdrożenia technologii sprzedaży w firmie.

W czym pomoże dodatkowa kasa rejestrująca?

Zakup rezerwowej kasy fiskalnej nie jest oczywiście obowiązkowy. Nie obligują do tego żadne przepisy. Niemniej, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, jeżeli kasa wdrożona w firmie nie pozwala na prawidłowe rejestrowanie obrotu, przedsiębiorca może skorzystać wyłącznie z rezerwowego urządzenia. W innym przypadku, np. do czasu naprawienia stosowanego modelu, nie można prowadzić sprzedaży na rzecz osób fizycznych. I nietrudno zgadnąć, że dla niektórych firm konsekwencje takiej sytuacji mogą być dotkliwe. Wszystko zależy oczywiście od tego, ilu klientów jest obsługiwanych każdego dnia. Jeżeli jednak podatnik wystawia wiele paragonów fiskalnych, kasa rezerwowa to skuteczne zabezpieczenie interesów przedsiębiorstwa.

Zasady dotyczące instalacji i użytkowania

Nie można też zapomnieć o tym, że rezerwowa kasa fiskalna musi zostać wdrożona w firmie w takim sam sposób, jak podstawowe urządzenie. Obowiązkiem podatnika jest wtedy dopilnowanie wszystkich formalności, m.in. zgłoszeń do Urzędu Skarbowego oraz fiskalizacji dodatkowego modelu. Wynika to z faktu, że wyłącznie prawidłowo zainstalowana kasa fiskalna pozwala na zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca zacznie już korzystać z urządzenia rezerwowego, musi pamiętać o wszystkich wymaganych czynnościach. Używanie takiej kasy również obliguje do przechowywania kopii paragonów, realizowania raportów dobowych i miesięcznych, wykonywania przeglądów technicznych czy posiadania książki serwisowej.

Jedna myśl na temat “Kiedy i dlaczego rezerwowa kasa fiskalna jest opłacalna?

  1. Wcześniej jakoś nie myślałem o takim ruchu, ale po po przeczytaniu tego tekstu trochę zacząłem się zastanawiać nad tą kwestią…tak czy owak artykuł dobry, daje do myślenia 🙂 pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *