Stacjonarny czytnik kodów kreskowych. Czym cechuje się ten rodzaj skanera?

Wśród współczesny czytników kodów kreskowych można wyróżnić co najmniej kilka grup urządzeń. Oddzielną kategorię z pewnością stanowią urządzenia, które znajdują zastosowanie przy automatycznym pozyskiwaniu danych. Stacjonarne skanery kodów, bo oczywiście o nich piszemy, sprawdzają się przede wszystkim na stanowiskach obsługi klientów. Co ciekawe, osobną grupą urządzeń są również czytniki przeznaczone do zabudowy.

Pozyskiwanie danych różnych z kodów

Jak czytniki stacjonarne sprawdzają się podczas pozyskiwania danych z kodów kreskowych? Większość dostępnych obecnie modeli może się pochwalić naprawdę bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. Zaletą tego rodzaju skanerów jest przede wszystkim wyjątkowo szybkie odczytywanie kodów kreskowych – często przy użyciu wielu linii skanujących. W rezultacie, urządzenia te zapewniają precyzyjne i niezawodne pozyskiwanie informacji.

Zupełnie osobnym zagadnieniem jest to, jakie kody kreskowe odczytują współczesne modele stacjonarne. Standardowo będzie to skanowanie obiektów jednowymiarowych, np. GS1 DataBar, Code39 czy Code93. W urządzeniach z wyższej półki często możliwe jest także odczytywanie kodów kreskowych 2D, m.in. QR czy PDF417. Informacje na ten temat można znaleźć w specyfikacji technicznej konkretnego skanera.

Czytniki do zabudowy

W dzisiejszych czasach wielu przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie czytników, które pracują w zabudowie. Na czym polega wspomniane rozwiązanie technologiczne? Skanery tego typu są zazwyczaj umieszczane w ladzie kasowej. Natomiast po zbliżeniu produktu do modułu skanującego, dochodzi do pozyskania danych z kodu kreskowego.

Niewątpliwą zaletą czytników do zabudowy jest fakt, że zajmują one niewiele miejsca na stanowisku obsługi klientów. Można wręcz zaryzykować tezę, iż w ogóle nie zajmują żadnej powierzchni 😉 Znajdują się bowiem poniżej przestrzeni, w której kasjer wykonuje swoje obowiązki. Co więcej, często spotykanym rozwiązaniem, dotyczącym właśnie „zabudowanych” skanerów, jest integrowanie tych urządzeń z wagami elektronicznymi. Pozwala to na jeszcze większą oszczędność przestrzeni oraz zapewnia wyjątkowo skuteczne realizowanie zadań.

Współpraca z kasą fiskalną, wagą, komputerem…

Większość dostępnych aktualnie czytników stacjonarnych posiada porty komunikacyjne, które służą do współpracy z innymi urządzeniami elektronicznymi. Niemniej, pod tym względem poszczególne modele różnią się od siebie. W przypadku jednego skanera możliwe będzie zastosowanie wybranego złącza (tylko jednego), podczas gdy drugi czytnik zagwarantuje korzystanie z multi-interfejsu komunikacyjnego. Przed wyborem urządzenia na pewno warto zwrócić uwagę na tę kwestię. I dostosować skaner do rozwiązania systemowego, które funkcjonuje w danej firmie.

Jedna myśl na temat “Stacjonarny czytnik kodów kreskowych. Czym cechuje się ten rodzaj skanera?

  1. ja jednak zostaję przy ręcznych skanerach bezprzewodowych, zazwyczaj mają też tryb stacjonarny, a ponadto – szereg innych atutów 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *