Jak szerokie zastosowanie mają współczesne wagi elektroniczne?

Waga elektroniczna może się wydawać technologią o niezbyt rozbudowanej funkcjonalności, a zatem i o dość wąskim zastosowaniu. Najczęstsze skojarzenie? Urządzenie peryferyjne do pomiaru masy produktów spożywczych. Ale w rzeczywistości z tego typu rozwiązań korzysta naprawdę wiele branż i działalności. W dużej mierze dlatego, że na rynku dostępne są bardzo różne wagi elektroniczne.

Wagi elektroniczne – jakie są i czym się różnią?

Świat technologii sprzedaży to nie tylko rozmaite kasy drukarki fiskalne. Wypełnia go też wiele odmian specjalistycznych urządzeń peryferyjnych, które wspomagają prowadzenie działalności handlowych i usługowych. A że branże i przedsiębiorstwa potrafią się różnić między sobą pod wieloma względami – podobnie jest z modelami reprezentującymi poszczególne grupy technologii. Tak jest z ekranami dotykowymi, czytnikami kodów kreskowych czy właśnie wagami elektronicznymi.

Te ostatnie mogą oferować odmienne rozwiązania konstrukcyjne, parametry użytkowe, standardy komunikacji bądź funkcjonalności. Dlatego na współczesnym rynku znajdziemy zarówno najmniejsze akcesoria w postaci szalek ważących, jak i zdecydowanie większe urządzenia – wagi platformowe czy zabudowywane w stanowiskach pracy (w tzw. boksach kasowych). Istnieją modele kalkulacyjne, przemysłowe czy wręcz multimedialne. Są również specjalne technologie, jak wagi etykietujące. Ich zadaniem jest nie tylko pomiar masy wybranych produktów, ale również emitowanie etykiet z dokładnymi informacjami danym towarze (m.in. wybranej ilości, cenie za kilogram czy należnej kwocie) i kodem kreskowym. Tego typu urządzenia posiadają więc także własną bazę PLU oraz mechanizm drukujący. Ponadto, poszczególne rozwiązania posiadają różne zakresy ważenia (związane z pułapami i dokładnością pomiaru), wyświetlacze (wbudowane bądź umieszczone na wysięgniku), panele sterowania czy inne, dodatkowe opcje.

Jakie firmy korzystają z wag elektronicznych?

Jak już wspomnieliśmy, opisywane technologie sprzedaży potrafią różnić się diametralnie, w ogólności (reprezentować poszczególne odmiany), a także w ramach konkretnej grupy dysponować innymi wariantami konstrukcyjnymi czy funkcjami. W rezultacie wagi elektroniczne znajdują zastosowanie w niejednej branży. Przykładowo, małe wagi kalkulacyjne znajdziemy niemalże w każdym sklepie z artykułami spożywczymi. Ale już w hipermarketach stosuje się raczej albo modele do zabudowy, albo etykietujące, na specjalnych stanowiskach samoobsługowych. Szalki ważące często przydają się w punktach gastronomicznych. Znowu urządzenia platformowe to nierzadko dodatkowe narzędzie pracy w magazynach, hurtowniach lub firmach logistycznych. Wagi elektroniczne spotkamy też w miejscach związanych z medycyną bądź placówkach pocztowych. Może się więc okazać, że nasza działalność, handlowa czy usługowa, również skorzystałaby na zastosowaniu tego typu urządzenia. Oczywiście o charakterze i funkcjonalności dostosowanych do specyfiki i potrzeb tego konkretnego przedsiębiorstwa.

Jedna myśl na temat “Jak szerokie zastosowanie mają współczesne wagi elektroniczne?

  1. W naszym punkcie handlowym, mimo że to nie hipermarket, korzysta się z wagi etykietującej (choć mała placówka to też bardzo nie jest). to tak jakby ktoś się pytał, czy tego typu wagi znajdują zastosowanie jeszcze gdzieś indziej w handlu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *