Drukarki dla firm – różnego typu urządzenia i ich zastosowanie

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnego rodzaju, wyspecjalizowanymi urządzeniami drukującymi, które znajdują zastosowanie w małych, średnich i dużych działalnościach gospodarczych. Ten wpis nie będzie jednak dotyczył, powiedzmy, „standardowych” drukarek czy kserokopiarek. Skupimy się bowiem na rozwiązaniach, które sprawdzają się w systemach dla firm, czyli na urządzeniach fiskalnych, etykietujących oraz tzw. bonówka. Co konkretnie oferują takie drukarki dla firm?

Drukarki fiskalne – co to takiego i jak działają?

Drukarka fiskalna to rodzaj urządzenia rejestrującego, które pozwala nie tylko na ewidencjonowanie sprzedaży, ale także na wystawianie wymaganych dokumentów, np. paragonów fiskalnych lub faktur VAT. Warto wspomnieć, że współcześnie na rynku dostępne są różnego rodzaju modele z tego segmentu. Przedsiębiorca może zdecydować się np. na wdrożenie stacjonarnej lub mobilnej drukarki fiskalnej. W obydwu przypadkach trzeba jednak pamiętać o tym, że takie urządzenie musi współpracować z zewnętrznym programem sprzedażowym lub sprzedażowo-magazynowym (zainstalowanym na komputerze POS, laptopie czy tablecie). Wspomniane oprogramowanie dla firmy służy bowiem nie tylko do zdefiniowania bazy towarowej, która jest później obsługiwana przez drukarkę, ale także do zarządzania innymi funkcjami omawianego urządzenia fiskalnego (m.in. wystawianiem dokumentów). Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania systemowego kluczowe jest więc to, aby każdy z elementów (drukarka, komputer, program sprzedażowy) był ze sobą kompatybilny.

Drukarki etykiet – co warto o nich wiedzieć?

Kolejnym rodzajem drukarek, o których chcielibyśmy dziś wspomnieć, są urządzenia służące do wystawiania etykiet. Współcześnie wykorzystuje się je nie tylko w różnego rodzaju placówkach handlowych, ale także w działalnościach zajmujących się logistyką (firmach przewozowych) czy zakładach przemysłowych. Ponadto, drukarki etykiet, podobnie jak te fiskalne, dzieli się na kilka kategorii produktowych. Na rynku znajdziemy m.in. modele stacjonarne i mobilne, biurkowe, pół-przemysłowe i przemysłowe. A w praktyce omawiane urządzenia służą, rzecz jasna, do drukowania etykiet, które zawierają nie tylko teksty czy grafiki, ale także kody kreskowe (1D, 2D). Dlatego też często zalicza się je do rozwiązań technologicznych typu auto id. Wystawiane przez nie etykiety z kodami kreskowymi można bowiem później identyfikować za pomocą skanerów kodów kreskowych czy kolektorów danych.

Drukarki paragonowe – uzupełnienie rozwiązania systemowego

Drukarki paragonowe, zwane również drukarkami zamówień lub bonówkami, sprawdzają się w szczególności jako uzupełnienie rozwiązania systemowego, które funkcjonuje w przedsiębiorstwie. Wdraża się je zarówno na stanowiskach obsługi klientów, gdzie służą m.in. do wystawiania różnego typu potwierdzeń, informacji z systemu lojalnościowego czy kuponów rabatowych, jak i na firmowych zapleczach. W drugim przypadku często spotykanym rozwiązaniem jest np. drukarka paragonowa, która pracuje w kuchni – w restauracji, kawiarni czy barze. Głównym zadaniem takiego urządzenia jest wtedy wystawianie wydruków z zamówieniami składanymi przez klientów lokalu gastronomicznego.

 

Jakie jeszcze znacie drukarki dla firm, które posiadają specjalistyczną funkcjonalność? A może korzystacie z któryś z urządzeń wymienionych w tekście? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach pod wpisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *