Współczesne terminale komputerowe – jakie są i co oferują?

Każdy zgodzi się chyba, że terminale komputerowe są urządzeniami o bardzo szerokim zastosowaniu. Korzysta się z nich zarówno w różnego typu placówkach obsługujących klientów indywidualnych, jak i w hurtowniach, firmach zajmujących się transportem i logistyką czy nawet w zakładach przemysłowy. Tak naprawdę łatwiej byłoby pewnie wskazać branże, w których taki komputer nie znajdzie zastosowania. Ale nie o to przecież chodzi 😉 Współczesne terminale komputerowe zasługują na to, żeby popularyzować ich używanie.

Wydajny komputer stacjonarny all-in-one z panelem dotykowym

Jednym z podstawowych wyróżników terminala komputerowego jest to, że w ramach jednej, zamkniętej konstrukcji zyskujemy kompleksowe rozwiązanie technologiczne. Takie urządzenie posiada nie tylko kluczowe podzespoły (procesor, pamięć RAM, dysk twardy, interfejsy komunikacyjne), ale także wbudowany ekran dotykowy, np. 15- lub 17-calowy. A niekiedy też dodatkowym wyposażeniem w zamówionym terminalu komputerowym będzie czytnik kart magnetycznych. To często spotykane rozwiązanie w modelach wdrażanych m.in. w gastronomii. Ponadto, przy zakupie takiego urządzenia można często zdecydować się na wersję z preinstalowanym systemem operacyjnym lub wariant bez takiego oprogramowania, do własnej konfiguracji.

Stacja robocza do zarządzania innymi urządzeniami w firmie

Kolejną cechą charakterystyczną terminala komputerowego jest możliwość kompleksowego zarządzania innymi urządzeniami, które są wykorzystywane w firmie. Modele oferowane na polskim rynku obsługują bowiem różnorodne interfejsy komunikacyjne, w tym złącza USB, RS-232, Ethernet oraz niekiedy też HDMI. Dzięki temu można bez problemu podłączyć do terminala komputerowego kilka urządzeń równocześnie, np. drukarkę fiskalną, wagę elektroniczną, czytnik kodów kreskowych, terminal płatniczy. Taki komputer obsługuje też zazwyczaj współpracę z drukarką etykiet lub drukarką kart plastikowych, kolektorem danych, weryfikatorem cen lub dodatkowym, zewnętrznym monitorem. Opcji zaaranżowania rozwiązania systemowego jest więc tu naprawdę sporo. Co więcej, to właśnie na terminalu komputerowym można zainstalować oprogramowanie dla firmy, np. handlowe lub handlowo-magazynowe.

Terminal komputerowy czy tablet kasjerski?

Okazuje się, że współczesne terminale komputerowe mogą przybierać różne formy. Typowe, stacjonarne urządzenie to nie jedyne rozwiązanie, na które może zdecydować się przedsiębiorca. Na rynku są również dostępne tzw. tablety kasjerskie. Cechują się one znacznie mniejszymi gabarytami, dzięki czemu można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Takie technologie są często spotykane np. w większych placówkach handlowych i handlowo-usługowych. Ponadto, dystrybutorzy urządzeń dla firm oferują również rozwiązania 2w1. W takim przypadku mamy do czynienia z terminalem komputerowym, który zapewnia zarówno pracę stacjonarną, jak i mobilną – po odłączeniu części z ekranem dotykowym od reszty urządzenia.

 

Dajcie znać w komentarzach, z jakich komputerów korzystacie w Waszych firmach. A jeżeli szukacie wsparcia w wyborze terminala komputerowego lub dodatkowych informacji na temat takich urządzeń, również służymy pomocą.

Jedna myśl na temat “Współczesne terminale komputerowe – jakie są i co oferują?

  1. Sporo przydatnych informacji, dzięki. A czy ktoś z odwiedzających tę stronę mógłby polecić jakiś dobry model terminala kom., taki sprawdzony na przykładzie swojej działalności?? dzięki z góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *