Czy wiesz, jak wykonywać raporty fiskalne?

Najprościej mówiąc, raporty fiskalne informują o obrocie uzyskanym przez nasze przedsiębiorstwo. Znajdziemy w nich niezbędne informacje: całościową kwotę dochodów oraz podatku należnego VAT, stawki podatkowe i inne tego typu dane. Wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który, zgodnie z wymogami, rejestruje sprzedaż za pomocą urządzenia fiskalnego. Jak poprawnie realizować te dokumenty?

Realizowanie raportów dobowych

Najpierw powiemy sobie o raportach dobowych. Co w nich się znajduje? To w zasadzie zapis niezbędnych danych, związanych z obrotem, który uzyskaliśmy w skali jednej doby pracy. Istnieją 2 sytuacje, w których zazwyczaj wykonuje się raport dobowy. Pierwsza z nich, najczęściej występująca, to realizacja stosownego wydruku na koniec dnia pracy, przy zamykaniu sprzedaży. Druga zaś, to wystawianie raportu dobowego nazajutrz. Jest to możliwe tylko pod jednym warunkiem: że zadanie wykonaliśmy przed zarejestrowaniem pierwszej transakcji. Ale istnieje też przypadek, w którym nie musimy robić raportu dobowego (a nawet jest to raczej niewskazane, ponieważ liczba możliwych tego typu dokumentów do zrealizowania jest w danym urządzeniu ograniczona). Okoliczności takie zachodzą wtedy, gdy w ciągu dnia nie było ani jednej sprzedaży.

Realizowanie raportów miesięcznych

Teraz pora na drugi rodzaj obowiązkowych raportów fiskalnych. On również zawiera dane o obrocie, osiągniętym w konkretnym przedziale czasowym. Tym razem jest to jeden okrągły miesiąc. Jak wyglądają zasady realizacji takiego dokumentu? Raport ten można wykonać maksymalnie 25 dnia miesiąca następującego bezpośrednio po tym, który ma właśnie znaleźć się na wydruku. W tym przypadku także możemy nie realizować dokumentu, jeśli na przestrzeni tego czasu nie miała miejsca ani jedna transakcja. Niemniej, podobne sytuacje zdarzają się zdecydowanie rzadziej.

 

Nierealizowanie (lub błędne realizowanie) raportów dobowych i miesięcznych oznacza złamanie przepisów. Wydruki te bowiem stanowią istotną część dokumentacji, która poświadcza, że prawidłowo rejestrujemy sprzedaż i odprowadzamy należne podatki. Jeśli zdarza się nam w ferworze obowiązków służbowych zapomnieć o danym raporcie, wystarczy, że zaopatrzymy się w urządzenie fiskalne z funkcją automatycznych przypomnień – wtedy kasa lub drukarka sama nam przypomni o konieczności wystawienia danego dokumentu.

Jedna myśl na temat “Czy wiesz, jak wykonywać raporty fiskalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *