Kiedy kasy fiskalne z papierową kopią paragonów znikną z rynku?

Stopniowe wycofywanie z użytku kas rejestrujących, które zapisują kopię paragonów w formie papierowej (na dodatkowej rolce), jest już praktycznie przesądzone. Taka zmiana będzie jednym z rezultatów modyfikacji w polskim systemie fiskalizacji. W drugiej połowie 2018 roku w firmach obsługujących klientów indywidualnych zaczną być bowiem wdrażane pierwsze kasy online. A do kiedy będzie można instalować urządzenia z kopią tradycyjną?

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług

Przyszłość kas fiskalnych z papierową kopią paragonów zostanie określona w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Zgodnie z projektem zmian w przywołanych przepisach, wspomniane urządzenia rejestrujące będą dostępne w oficjalnej sprzedaży najpóźniej do końca 2018 roku. Później nie będzie można nie tylko kupować, ale także fiskalizować takich modeli. Co więcej, po 2018 roku niedostępna okaże się usługa wymiana modułów fiskalnych w kasach z kopią tradycyjną.

Kasy dwurolkowe po 2018 roku

Dlaczego ustawodawca chce w pierwszej kolejności wycofać z użytku akurat te urządzenia rejestrujące? Chodzi przede wszystkim o to, że kasy z papierową kopią paragonów są już przestarzałe oraz trudne i czasochłonne do kontrolowania. Co więcej, ich obsługa wymaga od podatników składowania dokumentów w odpowiednich warunkach. Tylko wtedy papierowe kopie paragonów będą czytelne nawet po kilku latach.

Warto jednak pamiętać o tym, iż brak takich modeli w ofertach dystrybutorów technologii sprzedaży od 2019 roku nie będzie równoznaczny z wycofaniem ich ze wszystkich firm. W wielu działalnościach urządzenia z kopią tradycyjną będą funkcjonowały do momentu zapełnienia ich modułów fiskalnych. A pamięć w takich kasach rejestrujących pozwala na wykonanie co najmniej 1 830 raportów dobowych. Dopiero później przedsiębiorca będzie musiał wdrożyć w swojej firmie nową technologię sprzedaży.

Dokumenty cyfrowe zamiast papierowych

Zwykłe stwierdzenie, że kasy z kopią papierową zostaną zastąpione przez urządzenia rejestrujące online, byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Po pierwsze, stopniowe wycofanie z użytku czeka też modele wyposażone w moduły elektronicznej kopii paragonów. Takie urządzenia będzie można kupować i fiskalizować jedynie do końca 2022 roku. Po drugie, celem wprowadzenia kas online nie jest wyłącznie zapełnienie luki w modelach dwurolkowych. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o zdecydowane unowocześnienie prowadzenia ewidencji sprzedaży, która jest dokonywana na rzecz osób fizycznych.

Tryb online w nowych urządzeniach fiskalnych pozwoli m.in. na przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas. W ten sposób ustawodawca zyska nowoczesne narzędzie analityczne, które pozwoli na skuteczne kontrolowanie polskich podatników. Kasy online przyczynią się też do zwiększenia znaczenia obrotu bezgotówkowego. Wszystkie urządzenia fiskalne nowego typu będą bowiem współpracowały z terminalami płatniczymi – przy zastosowaniu ustandaryzowanego protokołu komunikacyjnego. Ponadto, ogromną zmianą systemową będzie wprowadzenie elektronicznych paragonów.

Jedna myśl na temat “Kiedy kasy fiskalne z papierową kopią paragonów znikną z rynku?

  1. z jednej strony ja już dawno zdecydowałem się na kasę z kopią elektroniczną, bo widziałem, że to są tak naprawdę rozwiązania przyszłości. z drugiej jednak wyglada na to,że i tak będę musiał dokonać wymiany urządzenia i tak :/ no cóż – pożyjemy zobaczymy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *