Zmiana przepisów w sprawie ulgi za pierwszą kasę fiskalną

Ulga za pierwszą kasę fiskalną to refundacja z budżetu państwa, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca. Odzyskanie do 90% wartości urządzenia rejestrującego, ale nie więcej niż 700 zł, jest jednak możliwe dopiero po spełnieniu kilku warunków. Co więcej, już niedługo zmienią się przepisy dotyczące m.in. przyznawania tej refundacji. W związku z tym, kto w przyszłości będzie mógł liczyć na taką ulgę?

Prawidłowa instalacja kasy w firmie

Podstawowym wymogiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać z refundacji części wydatku na pierwszą kasę fiskalną, jest prawidłowa instalacja takiej technologii sprzedaży w firmie. Procedura ta polega m.in. na zgłoszeniu liczby urządzeń oraz miejsc ich pracy do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego. Później właśnie na podstawie takiego zawiadomienia US przyznaje podatnikowi ulgę. Co więcej, podatnik musi zadbać o to, żeby jego kasa została uruchomiona w trybie fiskalnym. W tym celu należy zlecić fiskalizację urządzenia firmie, która świadczy takie usługi. Najczęściej będzie to po prostu dystrybutor technologii sprzedaży – wybrany przez przedsiębiorcę przy zakupie pierwszej kasy rejestrującej. Na koniec podatnik musi też nanieść na swoją kasę numer ewidencyjny, który otrzyma od US. I co najważniejsze, wszystkie te czynności należy wykonać w odpowiednim terminie. Jeżeli przedsiębiorca nie zainstaluje pierwszej kasy w momencie, w którym zobligują go do tego przepisy fiskalne, skorzystanie z ulgi nie będzie możliwe.

Ulga tylko za urządzenia online

Obecnie ulga za pierwszą kasę fiskalną obowiązuje bez względu na to, jakiego rodzaju urządzenie podatnik zainstaluje. Maksymalnie 700 zł można odzyskać zarówno w przypadku modeli z kopią elektroniczną, jak i papierową. Niedługo jednak zaczną wchodzić w życie przepisy związane z systemem fiskalizacji online. Jednym z ich rezultatów będzie zmiana zasad dotyczących przyznawania ulgi za kasy fiskalne.

Zgodnie z ostatnim projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, w przyszłości refundacja części wydatku na technologię sprzedaży będzie obowiązywała wyłącznie w przypadku urządzeń rejestrujących online. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się za pierwszym razem wdrożyć taką kasę fiskalną, zyska możliwość odzyskania wspomnianych już wcześniej pieniędzy. Niemniej, do 2022 roku na rynku będą też dostępne urządzenia z elektroniczną kopią paragonów. Za instalację modelu tego typu refundacja nie będzie przysługiwała.

Osobną kwestią jest to, że zmiany w uldze za kasę fiskalną uwzględnią wcześniejsza wymianę urządzeń rejestrujących w wybranych branżach. Warto przypomnieć o tym, iż w systemie online część podatników zostanie zobligowana do obowiązkowego wdrożenia modeli online. Taka konieczność obejmie m.in. warsztaty samochodowe, punktu wulkanizacji, stacje paliw czy salony fryzjerskie i kosmetyczne. Jednakże, firmy zobowiązane do wcześniejszej wymiany dotychczasowych kas fiskalnych również skorzystają z ulgi. Podobnie jak w przypadku pierwszej technologii sprzedaży w danym przedsiębiorstwie, refundacja wyniesie do 90% wartości urządzenia online, ale nie więcej niż 700 zł.

Jedna myśl na temat “Zmiana przepisów w sprawie ulgi za pierwszą kasę fiskalną

  1. Warto by było przynajmniej, by ulga pozostała wprost proporcjonalna do kosztów związanych z nową technologią kas online i do dotychczasowych warunków w tej sprawie. Bo ile będą kosztowały kasy online?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *