Różne rodzaje urządzeń auto id

Zarządzanie danymi to w dzisiejszych czasach ważny aspekt funkcjonowania praktycznie każdego przedsiębiorstwa. I nie chodzi tutaj jedynie o informacje, które dotyczą sprzedawanych produktów. Nic więc dziwnego, że na rynku rozwiązań dla handlu i usług znajdziemy różnego typu urządzenia auto id, czyli technologie służące m.in. do automatycznej identyfikacji danych. Co ciekawe, do tej kategorii zalicza się także wybrane rodzaje drukarek.

Czytniki kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych stanowią podstawową grupę urządzeń auto id. Warto jednak pamiętać o tym, że produkowane obecnie czytniki są dzielone na różne kategorie, np. przewodowe i bezprzewodowe. Co więcej, współczesne skanery mogą oferować obsługę wielu typów kodów kreskowych (1D, 2D) oraz pozyskiwanie danych z rozmaitych powierzchni (dokumentów, opakowań produktów, ekranów LCD). W czytnikach spotkamy również zróżnicowane rozwiązania konstrukcyjne. Na rynku są np. dostępne modele, które pracują w zabudowie (często w połączeniu z wagami elektronicznymi).

Kolektory danych (terminale mobilne)

Podobnie jak omówione powyżej skanery, umożliwiają odczytywanie danych z kodów kreskowych. Ich funkcjonalność nie ogranicza się jednak do pozyskiwania danych. Terminale przenośne pozwalają również na przetwarzanie zgromadzonych danych. Ponadto, zdecydowana większość modeli posiada panele dotykowe (często występują one w towarzystwie klawiatury mechanicznej). Wyróżnikiem wielu kolektorów danych jest również możliwość bezprzewodowej wymiany informacji, np. przy zastosowaniu interfejsu Bluetooth bądź Wi-Fi.

Sprawdzarki cen (weryfikatory)

W odróżnieniu od kolektorów danych i czytników kodów kreskowych, sprawdzarki cen nie są wykorzystywane przez pracowników firmy. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby również personel stosował weryfikatory. Niemniej, sprawdzi cen są używane przede wszystkim przez osoby odwiedzające placówkę handlową. Dzięki nim klienci mogą w prosty sposób uzyskać informacje na temat wybranych produktów. W przypadku niezbędne jest oczywiście odczytanie kodu kreskowego z konkretnego towaru.

Drukarki etykiet i kart plastikowych

Często do grona technologii auto id są również zaliczane 2 rodzaje drukarek: etykiet oraz kart plastikowych. To własnie wspomniane urządzenia pozwalają na umieszczanie kodów kreskowych na różnych powierzchniach. Innymi słowy, bez ich udziału trudno byłoby w ogóle korzystać z omówionych powyżej skanerów, kolektorów oraz sprawdzarek. Oczywiście kody kreskowe to nie jedyne treści, które mogą umieszczać drukarki etykiet lub drukarki kart plastikowych. Przykładowo: pierwsze ze wspomnianych urządzeń pozwala również na emitowanie wydruków z grafikami oraz tekstami.

Jedna myśl na temat “Różne rodzaje urządzeń auto id

  1. Technologia odczytu danych z kodów generalnie jest bardzo fajna, ale najwygodniejsze (choć nie najpowszechniejsze) rozwiązanie to według mnie taka własnie sprawdzarka, która umożliwia klientom samodzielne zorientownaie się w szczególach oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *