Jak skorzystać z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego?

Dotychczas na naszym blogu opisywaliśmy różne urządzenia fiskalne. Faktem jest, że przedsiębiorcy mogą dziś wybierać spośród wielu rozwiązań technologicznych. Nie każdy podatnik pamięta jednak o tym, iż przy zakupie pierwszej kasy lub drukarki przysługuje refundacja części wydatku. Można w ten sposób odzyskać nawet do 90% ceny urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł. Co należy zrobić, aby skorzystać ze zwrotu kosztów?

Rejestracja i instalacja urządzenia na czas

Ulga obowiązująca przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego jest uregulowana prawnie. Można o niej przeczytać zarówno w ustawie o podatku od towarów oraz usług, jak i w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Równocześnie jednak, funkcjonujące przepisy wymagają od przedsiębiorcy dopełnienia kilku wymogów. Kluczowe jest przede wszystkim terminowe zarejestrowanie oraz zainstalowanie urządzenia. Innymi słowy, aby skorzystać z ulgi trzeba w odpowiednim momencie zgłosić kasę fiskalną do właściwego Urzędu Skarbowego, a następnie ją zafiskalizować. Wymogiem jest także zachowanie faktury zakupu urządzenia oraz potwierdzenia zapłaty.

Dla kogo taka refundacja?

Ustawodawca daje szansę skorzystania z refundacji kosztów nie tylko podatnikom VAT, ale także przedsiębiorcom zwolnionym bądź świadczącym jedynie usługi zwolnione. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku każdej z grup istnieje inny sposób na otrzymanie ulgi. „Watowcy” mogą odliczyć właściwą kwotę w deklaracji podatkowej od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczęli rejestrowanie obrotu – ewentualnie za czas późniejszy. Z kolei podmiotom zwolnionym przysługuje zwrot wydatku na konto firmy w banku. Należy wtedy złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Skarbowego. Powinien on dokonać przelewu w terminie nieprzekraczającym 25. dni.

Inne możliwości oszczędzania

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu przedsiębiorców chce jak najbardziej zaoszczędzić przy zakupie kasy lub drukarki fiskalnej. Dlatego chcielibyśmy przedstawić Wam dodatkowe sposoby. Po pierwsze, 19% wartości danego modelu da się odzyskać w postaci oszczędności w podatku dochodowym. Trzeba wtedy zaliczyć nabycie urządzenia fiskalnego do kosztów uzyskania przychodu. Po drugie, podatnikom VAT przysługuje odliczenie VAT.

Jak widać, w wielu przypadkach może się okazać, że zakup kasy bądź drukarki rejestrującej nie będzie aż tak dużym obciążeniem finansowym dla firmy. Jeżeli skorzystamy ze wszystkim opcji oszczędzania, realny wydatek może wynieść zaledwie od 100 do kilkuset złotych.

Jedna myśl na temat “Jak skorzystać z ulgi za zakup urządzenia fiskalnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *