Kasy fiskalne online – nowe przepisy już w maju 2019

Na początku maja 2019 roku wejdzie w życie Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. A chodzi tutaj, rzecz jasna, o kluczowe przepisy fiskalne w sprawie systemu kas online. Niedawno wspomniany projekt został zresztą przegłosowany podczas posiedzenia Sejmu RP. Do jakich zmian dojdzie, gdy już „ustawa o kasach online” zacznie oficjalnie obowiązywać?

Uruchomienie nowego systemu fiskalizacji

Wejście w życie nowelizacji ustawy o VAT, która definiuje szereg kwestii związanych z urządzeniami online, można z pełną odpowiedzialnością uznać za oficjalne uruchomienie nowego systemu fiskalizacji. Nie oznacza to oczywiście, że nagle dotychczasowe kasy rejestrujące znikną z rynku oraz polskich firm. Proces wprowadzania nowego systemu fiskalizacji będzie przebiegał stopniowo. Warto jednak podkreślić, iż nowe przepisy fiskalne, które zaczną obowiązywać już od 1 maja 2019 roku, pozwolą m.in. na uruchomienie Centralnego Repozytorium Kas – systemu nadzorowanego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, służącego do przechowywania i przetwarzania danych pochodzących z urządzeń online.

Obowiązkowa wymiana kas podzielona na 3 etapy

Nie od dziś wiadomo, że część firm będzie musiała wcześniej przystosować się do nowych wymogów prawnych. Chodzi oczywiście o te działalności, które zostaną zobligowane do wcześniejszego wdrożenia kas fiskalnych online. Proces potocznie określany „wymianą urządzeń” rozpocznie się jeszcze w 2019 roku. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, zostanie on podzielony na 3 etapy. Do 31 grudnia 2019 roku kasy online wdrożą m.in. mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy. Do 31 czerwca 2020 roku takie urządzenia będą musieli zacząć stosować m.in. restauratorzy. Natomiast do 31 grudnia 2020 kasy online pojawią się obowiązkowo m.in. w salonach fryzjerskich, gabinetach lekarskich oraz placówkach typu fitness.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w przegłosowanej niedawno ustawie o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Czas na pierwsze urządzenia online!

Gdy już nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wejdzie w życie, możliwe stanie się również coś, na co polska branża technologii sprzedaży czeka od dawna. Chodzi oczywiście o wprowadzenie na rynek pierwszych kas fiskalnych online. Co ciekawe, niedawno poznaliśmy już 2 modele nowego typu, które mają trafić do ofert dystrybutorów urządzeń rejestrujących. Novitus, jeden z polskich producentów technologii sprzedaży, ogłosił, że otrzymał homologacje GUM dla kas Mała Online oraz Sento Online. A to dopiero początek… Nie jest tajemnicą, że branża fiskalna od wielu miesięcy przygotowywała się do premier nowych urządzeń. Niedługo należy się więc spodziewać podobnych wiadomości od pozostałych producentów kas i drukarek rejestrujących.

Jedna myśl na temat “Kasy fiskalne online – nowe przepisy już w maju 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *