Kiedy obowiązkowa wymiana kas? Przypominamy o kolejnych terminach

Zasady obowiązkowej instalacji kas online w konkretnych sektorach gospodarki zostały wprowadzone w maju 2019 roku. I od początku było wiadomo, że dla wielu przedsiębiorców taka decyzja będzie równoznaczna z koniecznością wymiany dotychczasowego urządzenia fiskalnego. Co więcej, cały proces obowiązkowej instalacji kas online został podzielony na 3 etapy. Pierwszą część akcji wymiany urządzeń mamy już zresztą za sobą – do końca grudnia 2019 roku „stare” modele zastąpili m.in. właściciele warsztatów samochodowych. A co z kolejnymi dwoma etapami?

Epidemia namieszała także w przepisach fiskalnych

Na każdym kroku przekonujemy się o tym, że otaczająca nas rzeczywistość w czasach epidemii rządzi się zupełnie innymi prawami. Technologie sprzedaży i przepisy fiskalne to oczywiście w całym tym zamieszaniu jedne z bardziej błahych zagadnień. Warto jednak odnotować, że epidemia koronawirusa wpłynęła na zmianę terminów obowiązkowej instalacji kas online w branżach wskazanych przez ustawodawcę. Jak wspomnieliśmy we wstępie, dotychczas tylko jedna grupa podatników wymieniła swoje urządzenia fiskalne. Natomiast w przypadku kolejnych dwóch grup ustawodawca zdecydował się na przesunięcie obowiązujących terminów o pół roku. Kiedy w takim razie będzie kontynuowana obowiązkowa wymiana kas?

Wymiana kas fiskalnych w II i III grupie podatników

Nowe daty obowiązkowej instalacji kas online ustalono w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Zgodnie z przywołanym dokumentem, tzw. II grupa podatników musi wdrożyć urządzenia nowego typu do końca grudnia 2020 roku. Warto dodać, że do tej kategorii zaliczono przedsiębiorców zajmujących się sprzedażą węgla (i innych środków opałowych) oraz działalności świadczące usługi związane z wyżywieniem (restauracje, bary, puby, kawiarnie) i krótkotrwałym zakwaterowaniem (hotele, pensjonaty, hostele, motele, zajazdy).

A co z ostatnią, III grupą podatników? Zgodnie ze wspomnianym Rozporządzeniem MF, jej przedstawiciele muszą wymienić dotychczasowe urządzenia fiskalne na kasy online najpóźniej do końca czerwca 2021 roku. A jakie rodzaje działalności znalazły się w ostatniej grupie? Jest ona reprezentowana przez salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, kancelarie prawne, firmy budowlane, placówki medyczne oraz obiekty służące poprawie kondycji fizycznej (np. siłownie i sale fitness).

Dlaczego warto zainstalować urządzenie online w terminie?

Z pozoru odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: żeby uniknąć przykrych konsekwencji prawnych i ewentualnych kar. Ale to nie jedyny argument, który przemawia za tym, żeby zainstalować urządzenie fiskalne online w odpowiednim terminie. W tym przypadku dostosowanie firmy do wymogów prawnych pozwala na odzyskanie części kwoty wydanej na nową kasę lub drukarkę. Podobnie jak przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego, tutaj refundacja kosztów również wynosi do 90% kosztów, jednak nie więcej niż 700 zł. A jeżeli przedsiębiorca musi wymienić kilka kas lub drukarek fiskalnych, odzyska jeszcze więcej pieniędzy. Ulga liczy się bowiem oddzielnie do każdego urządzenia online.

Jedna myśl na temat “Kiedy obowiązkowa wymiana kas? Przypominamy o kolejnych terminach

  1. Oj namieszała, namieszała 🙁 i to w niejednej kwestii… ale przynajmniej terminy się trochę przesunęły, chociaż tyle…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *