Kto może korzystać z wirtualnych kas fiskalnych?

1 czerwca 2020 roku weszły w życie przepisy dotyczące tzw. wirtualnych kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów podzieliło je na 2 odrębne Rozporządzenia. Jeden ze wspomnianych aktów prawnych dotyczy grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W związku z tym, jakie działalności gospodarcze mogą korzystać z nowych technologii sprzedaży? I o czym muszą pamiętać, zanim zdecydują się na wdrożenie wirtualnej kasy fiskalne?

Branża transportowa, gastronomia, hotele i sprzedaż węgla

W tym momencie warto sięgnąć do historii powstawania nowych przepisów fiskalnych. Początkowo ustawodawca nie zakładał żadnych ograniczeń w zakresie możliwości stosowania kas w postaci oprogramowania. Później była mowa o tym, że z nowych technologii sprzedaży skorzystają wyłącznie firmy z szeroko pojętej branży transportowej. Natomiast w ostatecznej wersji Rozporządzenia w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, Ministerstwo Finansów zdecydowało się na istotne zmiany. Jakie są ich rezultaty?

Obecnie z kas wirtualnych mogą korzystać nie tylko przedstawiciele branży transportowej, ale także gastronomicznej i hotelarskiej. Ponadto, takie technologie sprzedaży są dostępne dla firm zajmujących się sprzedażą węgla oraz innych środków opałowych. Szczegółowy katalog grup podatników i rodzajów czynności można sprawdzić w treści Rozporządzenia – na stronie Dziennika Ustaw RP.

Czego wymaga stosowanie kasy w postaci oprogramowania?

Korzystanie z kasy rejestrującej mającej postać oprogramowania wymaga przestrzegania praktycznie wszystkich zasad, które dotyczą stosowania tradycyjnych urządzeń fiskalnych. Ponadto, w przypadku nowych technologii sprzedaży pojawiły się też dodatkowe wymogi prawne i techniczne. Ich szczegółowe wyjaśnienie znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (z 26 maja 2020 roku). Natomiast samo Rozporządzenie – pod tym adresem.

Warto pamiętać np. o tym, że kasa wirtualna musi współpracować z drukarką. Chodzi tutaj o to, aby przedsiębiorca mógł w każdej chwili wydawać swoim klientom papierowe paragony fiskalne. Nie każdy nabywca może sobie bowiem pozwolić na odebranie elektronicznego dowodu sprzedaży. Ponadto, oprogramowanie kasowe będzie trzeba zainstalować na jednym z urządzeń, które zostanie wskazane przez producenta. Trudno obecnie przewidzieć, jakie konkretnie smartfony czy tablety zapewnią korzystanie z wirtualnych kas fiskalnych. Osobną kwestią jest też to, że takie oprogramowanie będzie przekazywało wymagane dane do Centralnego Repozytorium Kas. Podobnie jak urządzenia fiskalne online.

Jedna myśl na temat “Kto może korzystać z wirtualnych kas fiskalnych?

  1. Ciekawe, jakie jeszcze przedsiębiorstwa – tzn. jakie branże reprezentujące – byłyby zainteresowane tego typu rozwiązaniami. I czy generalnie takie opcje będą cieszyły się wzięciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *