W pierwszych tygodniach sierpnia 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło, za pośrednictwem Rządowego Centrum Legislacji (strony internetowej RCL), pierwszy projekt Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w mediach – i to nie tylko w tych, które są związane z gospodarką, biznesem czy technologiami sprzedaży. Warto więc sprawdzić, jakie przepisy ma wprowadzić nowe Rozporządzenie MF…
Kolejny etap cyfryzacji technologii sprzedaży i systemu fiskalizacji
Jak wiadomo, od maja 2019 roku można już kupować, instalować i stosować urządzenia fiskalne online. Takie kasy i drukarki oferują przełomową funkcjonalność – transmisję danych do systemu teleinformatycznego, który jest nadzorowany przez Ministerstwo Finansów. Centralne Repozytorium Kas, bo o nim mowa, gromadzi i przetwarza informacje dotyczące m.in. ewidencji prowadzonej przez podatników. I nietrudno zgadnąć, że pomimo wielu „cyfrowych” cech, urządzenia online nadal mają fizyczną postać – tak jak dotychczasowe technologie sprzedaży tego typu. Wprowadzenie tzw. wirtualnych kas fiskalnych byłoby więc kolejnym etapem w procesie, który został zapoczątkowany w maju 2019 roku.
Jak będą działały kasy mające postać oprogramowania?
Projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania definiuje nie tylko zasady dotyczące stosowania takich technologii sprzedaży, ale także obowiązuje w ich przypadku wymogi techniczne. Dzięki temu wiadomo już, że „wirtualne urządzenia” będzie można instalować m.in. na smartfonach oraz tabletach. Ministerstwo Finansów zakłada, że za sprawą takiego rozwiązania zmniejszą się koszty związane z wdrożeniem technologii sprzedaży w firmie. Cały proces ma być też łatwiejszy, a prawdopodobnie nawet zdigitalizowany. Kasa fiskalna, którą będzie można kupić i np. pobrać ze strony dystrybutora? Kto wie…
Jest tylko kilka „ale”
Wirtualne kasy fiskalne budzą jednak pewne wątpliwości. Trudno obecnie rozstrzygać, na ile zasadne są pojawiające się pytania i obiekcje. Faktem jednak jest, że oprogramowanie służące do prowadzenia ewidencji będzie musiało współpracować np. z drukarką wystawiającą papierowe paragony. Pytanie więc, czy aby na pewno całe rozwiązanie technologiczne okaże się tańsze, niż „tradycyjna” kasa rejestrująca? Ponadto, jakie modele smartfonów i tabletów będą w stanie obsłużyć oprogramowanie fiskalne? I wreszcie – co z ochroną takiej technologii sprzedaży przed ingerencją z zewnątrz? Jak wiemy, kasy i drukarki rejestrujące są pod tym względem zabezpieczone na różne sposoby. W szczególności dotyczy to modułów fiskalnych, a w przypadku urządzeń online – także pamięci chronionej. Czy podobnie będzie z kasami w postaci oprogramowania? Czas pokaże…
Z projektem Rozporządzenia MF można zapoznać się tutaj.
Właśnie, przede wszystkim – jak takie wirtualne rozwiązania fiskalne będą zabezpieczone? I nie chodzi jedynie o luki pozwalające komuś na jakieś „kręte” działania, ale również o ogólną możliwość pojawienia się jakichś problemów natury technicznej i nieprawidłowości, które zapewne w dalszej kolejności obciążą podatnika. Jednym słowem – ciekawa sprawa, ale dużo kwestii do namysłu, dużo pytań i jednak jakichś tam wątpliwości…