Współpraca urządzenia fiskalnego online z Centralnym Repozytorium Kas

Dzisiejszy wpis chcielibyśmy poświęcić zagadnieniu, które jest absolutnie kluczowe dla działania urządzeń fiskalnych online. Mowa oczywiście o współpracy takich modeli z Centralnym Repozytorium Kas, czyli systemem nadzorowanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W jaki sposób odbywa się taka komunikacja kasy lub drukarki online z serwerami CRK? Co w sytuacji, gdy nawiązanie połączenia nie jest możliwe i to w sposób trwały? Co grozi za niedopilnowanie obowiązków, wynikających ze stosowania urządzenia online? Zapraszamy do lektury!

Jak kasy online komunikują się z serwerami CRK?

Każda kasa online już podczas fiskalizacji nawiązuje pierwsze połączenie z Centralnym Repozytorium Kas. Od tej chwili rozpoczyna się cykliczna transmisja danych – zgodnie z harmonogramem narzuconym przez samo CRK. Warto jednak pamiętać, że taka współpraca może odbywać się przy użyciu różnych standardów komunikacyjnych. Innymi słowy, wszystko zależy zarówno od interfejsu obecnego w konkretnym urządzeniu, jak i infrastruktury sieciowej, która jest wykorzystywana w danej działalności gospodarczej.

Modele online mogą być wyposażone w następujące standardy, zapewniające współpracę z CRK: USB (niezbędne jest podłączenie do komputera, który udostępnia internet), Ethernet (do pracy w sieci LAN), Wi-Fi bądź GSM (modem zewnętrzny lub wbudowany). I co najważniejsze, taką cechę kasy należy dostosować do łącza dostępnego w firmie.

Wniosek o przesyłanie danych w ustalonych odstępach czasowych

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie może w żaden sposób zapewnić stałej współpracy swojej kasy online z CRK, np. przez ograniczenia techniczne lub brak zasięgu? Wówczas podatnikowi przysługuje wystąpienie z wnioskiem o przesyłanie danych w ustalonych odstępach czasowych. Wzór wspomnianego pisma znajduje się w załączniku nr 2 do Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (przepisach z 30 kwietnia 2019 roku). Co ważne, taki wniosek należy złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym, czyli tym, pod który podlega działalność prowadzona przez przedsiębiorcę.

Niedopilnowanie obowiązków = zwrot ulgi za urządzenie online

Co grozi przedsiębiorcy za niedopilnowanie obowiązków, które są związane z transmisją danych do Centralnego Repozytorium Kas? Konsekwencją złamania przepisów fiskalnych będzie m.in. konieczność zwrotu ulgi za urządzenie online. Taka „kara” wystąpi oczywiście tylko wtedy, gdy przedsiębiorca skorzystał wcześniej z wspomnianej refundacji części kosztów. Warto jednak przypomnieć, że ulga za kasę fiskalną online wynosi do 90% kwoty wydanej na urządzenie, ale nie więcej niż 700 zł.

Jedna myśl na temat “Współpraca urządzenia fiskalnego online z Centralnym Repozytorium Kas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwą odpowiedź *